31.08.2021

Марія Костащук про тренди на світовому ринку труб

Оскільки попит обганяє виробництво, ціни на безшовні труби зросли в середньому на 3-5% Минулий рік багато чого змінив. «Чорний лебідь» у вигляді пандемії зробив нас більш обережними, гнучкими, цілеспрямованими, ефективними.

До кінця 2020-го стало зрозуміло, що COVID-19, швидше за все, надовго. Тому плани на 2021-й були вельми обережними. Програма мінімум ─ вижити, а решта ─ як вийде.
Але пройшло півроку. Хороший відрізок часу, щоб звірити очікування з реальними трендами, а їх на світовому ринку труб кілька.
По-перше, попит вищий, ніж очікувалося
Згідно з прогнозом Fitch, світова економіка в цьому році зросте більш ніж на 6%. Це дуже хороша цифра після падіння на 3,4% у 2020 році.
Ми відчуваємо економічне зростання за кількістю замовлень. Їх більше, ніж очікувалося. «Сентравіс» поки перевиконує бюджет і, швидше за все, перевиконає його і за підсумками 2021 року.
Хороший попит на труби з боку проектного бізнесу ─ хімії, нафтохімії, енергетики. Те, що тимчасово заморозили або пригальмували, зараз реалізують на повному ходу.
Активні і дистриб’ютори. Продукція зі складів йде швидко, їх потрібно швидко наповнювати, і в цьому сегменті ринку теж все добре.
Але чи надовго цей тренд зростання? Складно прогнозувати. Є відчуття, що трубна «лихоманка» скоро закінчиться. Багато контрагентів відчувають невпевненість в майбутньому, тому запасаються продукцією про запас.
Мовляв, а раптом нова хвиля COVID-19, а слідом за нею ─ карантинні обмеження? Зрозуміло, всім спокійніше, коли склад забитий і в будь-який час звідти можна дістати труби для нового проекту. Але явних причин для довгострокового зростання поки немає.
По-друге, частковий перерозподіл ринку виробників
У зв’язку з тим, що Китай з 1 травня скасував пільги на експорт для своїх виробників безшовних труб, китайським компаніям доведеться потіснитися на цьому ринку. Їхня продукція стала дорожчою на 15-17%, і це вже помітно впливає на ринок.
Крім того, один зі світових гравців, іспанський Tubacex, не може працювати через страйк своїх працівників.
Ринок виробників частково змінився, і це стало причиною ще одного важливого тренда, про який докладніше нижче.
По-третє, зараз ринок продавців, а не покупців
Оскільки попит обганяє виробництво, ціни на безшовні труби зросли ─ в середньому на 3-5%.
Виробники зараз в більш вигідному становищі. Клієнти змушені погоджуватися не тільки з новими цінами, а й зі збільшенням строків поставок.
Але це не привід для ейфорії. У всякому разі для нашої компанії.
Ми дуже обережно ставимося до набору співробітників і не збираємося штучно роздувати штат. Головне ─ не кількість людей, а ефективність. Тому «Сентравіс» точково підсилює команду та продовжує удосконалювати виробничі процеси, в тому числі за допомогою lean-технологій.
Також ми цінуємо наших клієнтів. Криза минулого року довела, що довгострокові відносини з партнерами набагато важливіше сьогочасної вигоди.
Головний висновок з усього, що ми бачимо зараз: 2021 рік ─ час для перепочинку, але не для самозаспокоєння. Ми як і раніше живемо в дуже цікавий та непростий час.

Інші новини